ابزارک وردپرس یا ویجت چیست ؟

ابزارک وردپرس تکه کدهایی هستند که با استفاده از آنها می تواند امکاناتی را به قالب وب سایت خود اضافه کرد .
این امکانات بدون آنکه نیاز به کد نویسی مجدد باشد امکان حذف و افزودن را دارند و کاربر وردپرس نیازی به داشتن دانش برنامه نویسی ندارند اما طراح قالب سایت وردپرسی شما باید کد های مربوط به فراخوانی ابزارک را در قالب وب سایت را در نظر گرفته باشد .
از این رو بعضی اوقات مشاهده می شود که قالب فعال وب سایت امکان نمایش ابزارک ها را ندارد ابزارک  ها بعد از اینکه شما یک افزونه را در وب سایت وردپرس خود فعال می کنید به بخش ابزارک ها و ابزرک های در دسترس اضافه می شود .
اگر از پشتیبانی قالب وب سایت خود از ابزارک ها مطمئن هستید با استفاده از این بخش می توانید ابزارک مورد نظر خود را با استفاده از  Drag&drop  به ناحیه مورد نظر خود انتقال دهید
ابزارک وردپرس

به طور مثال می توان به افزونه تقویم اشاره نموند که پس از نصب ابزارک وردپرس آن به بخش ابزارک های در دسترس افزوده می شود .
شما می توانید با انتقال آن به بخش های در نظر گرفته شده در قالب وب سایت آنها را به کاربر وب سایت خود نمایش دهید .

در تصویر بالا مشاهده می کنید که دو ناحیه جهت نمایش ابزارک وردپرس در نظر گرفته شده است .
ناحیه ی اصلی ابزارک و ناحیه ثانویه ابزارک .در این بخش می توان  ترتیب نمایش ابزارک ها به کاربر را هم با استفاده از کشیدن و رها کردن ان ابزارک در ناحیه دلخواه مشخص نمود.
از نکات حائز اهمیت این است که ابزارک ها کار با گرافیک وب سایت را برای همه کاربران ساده نموده به طوری که کاربران فقط با استفاده از درگ اند دراپ بتوانند امکانات دلخواه را به وب سایت خود اضافه کنند.